Advokát, advokátní kancelář - kvalitní nebo levný?


|
#

 

Stejně jako u potravin či při výběru auta tak i v této oblasti vybírají lidé především z hlediska ceny. Nelze se na ně přitom zlobit.

Právní služby mohou být i pro chudé. Záleží na dohodě

Těžko přesvědčit samoživitelku, která potřebuje vymoci nějaké výživné na děti po svém manželovi či otci dětí, aby vybírala advokáta dle kvality. Člověk, který šetří každou korunu ani jinou možnost než vybírat dle ceny nemá. Druhou věcí je, že nemůže za nízkou nabídnutou částku právní služeb požadovat prvotřídní služby. V tomto konkrétním případě tak může advokát pro tuto ženu například za částku 1000 korun zpracovat pro tuto ženu standardní a základní návrh - tedy návrh na určení poměrů nezletilých dětí, kterým alespoň garantuje, že obsahuje základní náležitosti pro toto podání a tedy že toto podání nebude od soudu ihned odmítnuto pro neurčitost. Nemůže však tato žena očekávat, že od advokáta dostane nadstandardní informace o možnostech efektivního vymáhání výživného, či že dostane desetistránkový návrh s vyčerpávající argumentací.

V jiných případech by se však měl klient orientovat především na kvalitu advokátní kanceláře a advokáta. Typickým příkladem je pořízení či prodej nemovitosti, kde klient vynakládá statisícové či milionové částky. A snaha o úsporu v této věci se tak může velmi prodražit. Levný ale průměrný advokát nedokáže v plném rozsahu identifikovat rizika, hrozby či potřeby klienta a tomu přizpůsobit konkrétní úpravu příslušných ustanovení smlouvy, dohody či žaloby nebo jiného dokumentu. Klient si v takovém případě musí odpovědět na otázku, zda chce pouze pomoci či zastoupení formální, nebo základní za nízké náklady, nebo naopak zda chce službu na vysoké úrovni a advokáta s bohatými zkušenostmi, který z důvodu kvality svých služeb není nucen podceňovat své ceny.

Úspora u kupní smlouvy se může mnohonásobně prodražit

Je nasnadě, že formální chyba v kupní smlouvě, může vést například ke ztrátě nemovitosti nebo ke ztrátě kupní ceny, nebo nutnosti domáhat se vymožení svých práv v drahých a náročných soudních sporech. Platí také to, že když klient investuje statisícové částky na pořízení nemovitosti, neměl by šetřit několik tisíc korun na kvalitě.

Typickou přidanou hodnotou, kterou by jste za své peníze měli od advokáta dostat je nejen zpracování příslušného dokumentu, či kontrola a revize předkládané smlouvy, ale také mnoho dodatečných, praktických informací, které od advokáta pro daný případ získáte a které vám pomohou se v problematice orientovat.

Nejlepší advokát není ten, který vám pouze poskytne poptávanou službu, ale advokát, který vás umí prakticky vzdělávat a poskytovat vám informace a to nejen ty, které požadujete, ale také ty, které se vám mohou z jeho pohledu hodit, nebo které můžete pro své zájmy a potřeby využít.

Pro určení toho, zda máte dávat přednost základní službě za nízkou cenu a tedy upřednostnit nízkou cenu, nebo naopak požadovat kvalitu, která je zaplacena vysokou cenou právních služeb je tak určující konkrétní poptávaná služba, samozřejmě vaše možnosti a tedy to, zda v rámci výkonu právních služeb riskujete milionové částky, nebo naopak vám jde o tisícové výživné, či částky pravidelně se opakujícího nájemného.

Cena nebo kvalita právních služeb? Záleží na případu

Vodítkem pro určení priority je tak i výnos či výhoda, která vám má z provedené služby advokáta vzniknout. Tedy jak se vám dosažený výsledek ve srovnání s cenou právní služby vyplatí resp. nevyplatí. Jako příklad můžeme uvést vypracování a zaslání urgence advokátní kanceláří,která standardně stojí minimálně tisíc korun na pohledávku či právo v hodnotě pětset korun. Stejně tak je nepraktické hradit za služby advokáta například 10 tisíc korun ve věci, kdy advokát zařídí reklamaci nějakého levného zboží, nebo dosáhne úhrady výživného v hodnotě tisíc korun.

Naopak je hazardem poptávat či realizovat nějaké základní právní služby v hodnotě tisíc či dva tisíce korun ve věci vypracování kupní smlouvy na drahou nemovitost v hodnotě milionů, kdy vám základní a formální služby nemohou ve velké většině případů pokrýt uspokojivě riziko či rizika, která vám mohou v dané souvislosti vzniknout. A to ať už se jedná správné identifikaci nemovitosti, určení kupní ceny, forma a způsob úhrady kupní ceny, kontrola právního stavu nemovitosti, efektivní odstranění zátěží nemovitosti před prodejem či po prodeji apod.

Advokátní kancelář Mgr. Miroslav Zeman: kontaktujte nás na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT DAROVACÍ SMLOUVU
OBJEDNAT KUPNÍ SMLOUVU